top of page

Vyhodnocení dotazníku

 

 Většina účastníků projektu očekávala buď seznámení s novou kulturou, nebo neměli předem žádnou konkrétní představu.

 

Dojem z projektu měli všichni účastníci kladný, mezi odpověďmi se střídala slova "dobrý", "vynikající" a jejich synonyma.

 

V hostitelských rodinách se též všichni cítili dobře, a to i přes to, že si mnozí stěžovali na jazykovou bariéru.

 

Všichni si pochvalovali přátelskou atmosféru, a stížnosti, pokud se nějaké vyskytly, se zpravidla mimo zmíněné jazykové bariéry točily kolem španělských stravovacích návyků.

 

Cítil-li se někdo nesvůj, bylo to zpravidla opět způsobeno komunikačními problémy, jednotlivci si stěžovali i například na to, že bylo navštíveno příliš mnoho samostatně třeba zajímavých kostelů, v nichž jsme zpívali.

 

Nejvíce příjemná aktivita pro většinu účastníků byla návštěva kláštera Santo Domingo de Silos. Nejen poslech gregoriánského chorálu, ale také možnost malého vystoupení sboru zanechalo v každém velice silný zážitek. Kromě kláštera četné ohlasy zahrnovala také návštěva varhanické dílny a její prohlídka. Také ukázka tvorby Antonia de Cabezóna na konzervatoři v Palencii a výlet do skladatelovy rodné vesničky se v kladných ohlasech několikrát vyskytl. Velice zajímavá pro účastníky byla návštěva katedrály v Burgosu, kde měli možnost vidět varhany s vertikálními píšťalami, které u nás nejsou. V neposlední řadě se líbilo většině účastníků samotné zpívání v kostelích a při koncertech.

Více jak polovina by eliminovala prohlídku konzervatoře, protože byla dlouhá a příliš podrobná. Hodně účastníků by vypustilo z programu návštěvu většiny kostelů. „Impozantní katedrály stálo za to vidět, architektura byla úžasná. Ale vesnické kostelíky nebyly ničím extra výjimečné.“ Objevil se názor zrušení prezentací pro studenty, protože „je to nebavilo a neměli o to zájem.“ Pro čtvrtinu byly všechny aktivity vyhovující a nic by v programu neměnili.

Skoro polovině účastníků program vyhovoval, žádné aktivity by nepřidávali, myslí si, že aktivity projektu byly dokonalé. Čtvrtina dotazovaných by uvítala více společných aktivit se Španěly. Mezi možnými návrhy aktivit je nápad společného muzicírování se Španěly např. s orchestrem z Lermy a věnování více času nacvičování polky, aby se jí Španělé opravdu naučili a nejen zjistili, že existuje. Dalším návrhem bylo zařazení moderní české hudby do programu.

Všichni studenti by tento projekt jednohlasně doporučili, vyskytla se malá připomínka, a to, že by Španělé mohli umět lépe anglicky.

V průměru byla naplněna očekávání každého studenta na desetibodové stupnici devíti body.

Dotazníky vyhodnotili Viktor Němeček a Pavel Kolář

bottom of page