top of page

Španělští studenti prezentovali svoji kulturu na jihlavském gymnáziu

Jihlavské listy, pátek 1. dubna 2016, str. 9

Jiří Varhaník

Společný jihlavsko– španělský projekt pokračoval počátkem března na jihlavském gymnáziu. Jeho vrcholem byl pondělní koncert jihlavských a španělských studentů.

Do 16. března pobývala na Gymnáziu Jihlava návštěva ze španělského města Lerma. S tamní školou IES Valle del Arlanza gymnázium spolupracuje už několik let. Výměnných pobytů s komunikací ve španělštině a angličtině se už zúčastnila řada studentů. Španělská škola se nachází v provincii Burgos, na levém břehu řeky Arlanzy, podle níž je také nazvána. Nový komplex budov byl postaven před sedmi lety, do té doby škola sídlila v klášteře Santo Domingo de Guzmán v centru Lermy. Dnes má partnerská škola jihlavského gymnázia asi 300 studentů ve věku mezi 12 a 18 lety. Je zde organizováno povinné středoškolské vzdělávání (tzv. ESO) pro studenty od 12 do 16 let. Tato část je povinná pro všechny mladé lidi a na ni navazuje nepovinné studium (tzv. Bachillerato) zakončené maturitní zkouškou a určené studentům mezi 16. a 18. rokem.

„Loni v březnu bylo dvacet členů našeho sboru v Lermě, a tam jsme se španělskými studenty plnili první polovinu projektu,“ popisuje aktuální spolupráci Dagmar Němečková, pedagožka a sbormistryně Hudebního sdružení Gymnázia Jihlava. Do konce srpna pak studenti zpracovali v češtině, španělštině a angličtině výstupy a z nich, potom tvořili web projektu. K vrcholným bodům španělské cesty řadí Němečková vystoupení v Museo Yaněz: „Hráli a zpívali jsme tam i v krojích v unikátním soukromém skanzenu.“

Poznat Jihlavu

Na projekt školy získaly více než milion 750 tisíc Kč z programu Evropské unie Erasmus+: Comenius KA2. Ten umožňuje realizovat spolupráci mezi školami z různých evropských zemí a studijní pobyty. Letos od 5. do 16. března spolupráce obou škol pokračovala návštěvou španělských partnerů v Jihlavě. Na začátku týdne, ve výtvarném workshopu, např. obě skupiny zpracovaly s pedagožkou Jurkovičovou téma Vltavy jako ženy různých charakteristik. Speciálními technikami tvořily její vlasy. V hudebním workshopu se zase pracovalo s barevnými rourami boomwhackers. Nacvičovalo se několik českých, jedna španělská a jedna pop píseň. Další den byl věnován výletu do Hradce Králové: v klavírce Bechsein Europe si žáci zahráli na nové kvalitní nástroje. V hudebně gymnázia Španělé uspořádali v angličtině a španělštině prezentaci o svém renesančním skladateli A. Cabezónovi. Odpověděli tak na prezentaci osobnosti G. Mahlera, kterou Jihlavští loni uvedli u nich. Při návštěvě Jihlavy se tentokrát studenti společně s pracovnicí Muzea Vysočiny Silvií Čermákovou vydali s pracovními listy na cestu po Mahlerových stopách. Skupinu také přijala krajská radní Jana Fialová.

Prostor zbyl i na výpravu do Lidic a Terezína. „Jeden ze Španělských studentů v Terezíně zahrál na klarinet na památku obětí melodii ze Schindlerova seznamu,“ dodává Němečková.

Koncert na závěr

V sále Hotelu GM studenti 14. března uspořádali koncert. Vystoupily na něm sbor gymnázia a maturantky z hudební výchovy, jak je na jarním koncertě obvyklé. Potom už dostali prostor španělští hosté. Zazněly regionální i barokní písně a kytary nebo typická andaluská populární píseň Malagueña z 19. století. Moderátor Alberto uvedl i kastilský regionální tanec Jotas, na programu bylo žonglování i hudební čísla. Jihlavané a Španělé také společně zazpívali jednu píseň, kterou nazkoušeli v hudebním workshopu. Následující den dopoledne ještě vystoupili Španělé se svým programem v pečovatelském domě Stříbrné terasy, kde gymnaziální sbor vystupuje pravidelně na podzim. Večer pak byla uspořádána fiesta, slavnost na zakončení pro rodiče a zúčastněné, s prezentací výsledků workshopů, videí či fotografií.

„Ve středu ráno Španělé odjeli a naše hudební sdružení vyrazilo na sborovou soutěž Gymnasia cantant do Brna,“ uzavírá Němečková.

bottom of page