top of page

Krátkodobé mobility 2 z pohledu zúčastněných vyučujících z Gymnázia Jihlava

Kromě koordinátorky projektu Barbory Voldřichové se mobilit jako doprovodná osoba zúčastnil Mgr. Pavel Suk, ředitel Gymnázia Jihlava. Poznal tak zázemí španělské školy, se kterou už od r. 2009 spolupracujeme a nyní s ní realizujeme dvouletý projekt Erasmus+.

Tato mobilita osmi studentů a dvou doprovodných nebyla plánovaná v grantové žádosti. Realizovala se za využití ušetřených finančních prostředků z krátkodobého výměnného pobytu žáků uskutečněného podle plánu v prvním roce projektu. Řediteli školy se tak mimo jiné naskytla příležitost vidět studenty posledního ročníku gymnázia pohybující se v cizím prostředí a komunikující v jazyce, který se učí jako druhý po angličtině.

Dny strávené na IES Valle del Arlanza byly věnované prohlídce školy, přičemž zvláštní pozornost, vzhledem k aprobaci a zaměření ředitele Gymnázia Jihlava, byla věnována učebnám technických předmětů (obdoba pracovních činností, které se v ČR učí na základních školách), informatiky a fyziky. Hovořilo se o náplni předmětů, pomůckách, učebnicích, systému hodnocení, práci v hodinách, výtvorech žáků a porovnávaly se podmínky v české a španělské škole. S vedením IES Valle del Arlanza proběhla diskuse o řízení školy, organizaci školního roku, složení učitelského sboru, systému přípravy budoucích učitelů, kariérním řádu a platových podmínkách na španělských a českých školách. Hovořilo se rovněž o možnostech práce se žáky, kteří v oblasti Lermy žijí, do školy docházejí, ale nemají španělštinu jako svůj mateřský jazyk. Diskuse na výše uvedená témata probíhaly s ředitelkou školy v Lermě Salomé Lozano, vyučující výtvarné výchovy Raquel Araus, vyučující pracovních činností Teresou Diez a španělským koordinátorem Adolfem Retamerem, který vyučuje angličtinu. Tlumočila Barbora Voldřichová, koordinátorka projektu a vyučující španělštiny na Gymnáziu Jihlava.

Na programu byly dále práce na webu projektu a příprava aktivit, které budou zrealizované při pobytu španělských studentů a učitelů v Jihlavě v březnu 2016. Uskutečnilo se rovněž setkání koordinátorky projektu, ředitele Gymnázia Jihlava a ředitelky IES Valle del Arlanza s rodiči tří španělských studentek, které jsou od ledna na dlouhodobé mobilitě v Jihlavě.

Čas zbyl i na krátké výlety po okolí Lermy. Cílem výletů byla místa spojená s tématem projektu – hudbou. Došlo i na setkání s radními Lermy a k seznámení s novou starostkou, paní Celií Izquierdo Arroyo, která spolupráci obou škol podporuje, stejně jako její předchůdce. Role překladatelů se ujali na většině míst sami studenti Gymnázia Jihlava. Protože jde o budoucí maturanty, byl pro ně tento výjezd skvělou příležitostí k ověření svých jazykových znalostí a k poznání španělského každodenního života.

 

Napsala: Mgr. Barbora Voldřichová (Gymnázium Jihlava)

Týden ve Španělsku

17. ledna jsme odcestovali do Španělska. Celkem nás jelo deset - osm studentů, naše paní učitelka španělštiny a pan ředitel. V neděli dopoledne jsme odletěli z letiště Václava Havla v Praze směr Madrid. Celkem jsme ve Španělsku strávili celých sedm dní. Z toho dva dny jsme byli v Madridu, kde jsme poznávali místní kulturu, památky a každodenní život Španělů. Nejčastěji jsme procházeli ulice Madridu po svých, ale využili jsme i španělské metro, aby přesuny byly rychlejší a viděli jsme mnoho zajímavého. Například známý španělský park El Parque del Buen Retiro nebo další známou památku Puerta de Alcalá a různá náměstí atd. Po dvou dnech v Madridu jsme autobusem odjeli do Lermy.

Čeští studenti bydleli v hostitelských rodinách a paní učitelka s panem ředitelem v hotelu nedaleko naší partnerské školy. Každý bydlel v jiné španělské rodině, buď v Lermě, nebo v blízkém okolí. Každé ráno jsme vyrazili pěšky nebo autobusem do školy, kde jsme navštívili i španělské hodiny, a zkusili si, jaké to je studovat ve Španělsku.

Se španělskými studenty jsme poznali historické centrum Lermy. Ale také jsme cestovali! Navštívili jsme mimo jiné historické město Burgos či Santo Domingo de Silos . Během celého pobytu ve Španělsku paní učitelka a španělský učitel angličtiny Adolfo řešili věci potřebné k realizaci celého projektu. Mezi řešené problémy patřily například aktivity, které budou vykonávat španělští studenti u nás v České republice, a všichni jsme pracovali na tvorbě webových stránek projektu a hlavně jsem trávili hodně času s našimi španělskými kamarády.

Poslední španělský den pro nás rodiny připravily rozlučkovou oslavu, kde jsme měli možnost ochutnat jedno z nejtypičtějších španělských jídel, paellu s mořskými plody. Samozřejmě, že poslední den nebyl jediným dnem, kdy jsme objevili něco ze španělské kultury. Každý den během celého týdne jsme získávali nové užitečné informace, komunikovali se španělskými studenty, s jejich rodinami a seznamovali se s každodenním životem rodin ve Španělsku.

Celý pobyt jsme si užili!

Napsala Kateřina Střechovská

bottom of page