top of page

Horácké tance

 

Jako každý z členů výpravy sboristů jihlavského gymnázia do španělské Lermy jsem i já dostal úkol. Jelikož jsem dlouholetým členem folklorního souboru Pramínek, ve kterém nacvičujeme tance a písně z oblasti Horácko, dostal jsem na starost výuku tanců. Výběr tanců nebyl jednoduchý. Mým cílem bylo vybrat takové tance, aby je bylo možné v případě zájmu rychle naučit i španělské přátele. Po poradě s vedoucím souboru Pramínek panem Brtníkem padla volba na tance Kominíček, Čí je děvče, Boleslav a Řezanka. Jedná se o dvoučtvrteční tance s různými tanečními prvky. V tanci Kominíček se například střídá polka s tlesky. Tanec Boleslav je specifický tím, že dochází k výměně protějších párů prostředkem kruhu. V tanci Řezanka zase nalezneme prvek zátoček za ruce. Zvláštním tancem je tanec Čí je děvče. Na rozdíl od ostatních se totiž tančí ve složení kluk a dvě dívky. Zbytek tanců se tančí v páru.

 

S nácviky jsme začali se čtyřmi chlapci a čtyřmi dívkami již několik měsíců před odletem. Jelikož jsme sboristi, začali jsme s výukou písniček, které tance doprovázejí. Poté jsme během několika zkoušek postupně nacvičovali jednotlivé tance. Na pomoc při některých zkouškách nám byli k dispozici i instruktoři souboru Pramínek. Zajímavým prvkem byly také lidové kroje, ve kterých se dříve na Jihlavsku chodilo. Každý z tanečníků měl zapůjčený vlastní kroj, ve kterém pak vystupoval.

 

Ve Španělsku jsme naše secvičené číslo předvedli hned při několika příležitostech. Za nejzdařilejší považuji vystoupení ve vesničce Quintanilla del Aqua, kterou si sám postavil umělec Felix. Zde jsme měli komentovanou prohlídku a také vystoupení pro veřejnost na místním náměstíčku. Španělské přátele jsme nakonec naučili pouze známý krok polka.

 

Zbyšek Voda                                                      

bottom of page