top of page

Vystoupení v klášteře Santo Domingo de Silos

 

Vystoupení v klášteře Santo Domingo de Silos na první pohled nebylo až tak výjimečné. Během pobytu ve Španělsku jsme zpívali i před větším publikem, některá vystoupení se nám možná povedla více, tentokrát nám dokonce nikdo netleskal. Ale i tak to pro nás byl snad nejsilnější zážitek.

Zpívat v tomto klášteře je totiž ohromná pocta. A je to o to větší pocta, že nejsme čistě mužský sbor. Původně bylo v plánu jen si klášter prohlédnout a poslechnout si gregoriánský chorál. Když naše paní učitelka v lednu jen tak mimochodem prohodila, že by bylo pěkné si tu zazpívat, španělský učitel Adolfo jí rovnou řekl, že to je naprosto nemožné. V klášteře se koncerty téměř nekonají, natož aby tu vystupovaly dívky. Nicméně za zkoušku člověk nic nedá, tak Adolfo napsal opatovi dopis, ve kterém ho žádal o výjimku. Je to téměř zázrak, ale odpověď byla kladná; dostali jsme povolení zazpívat dvě písně odpovídajícího charakteru.

Konečně přišel den návštěvy kláštera. Po prohlídce jsme vešli do kostela, velice prostě zdobeného a osvětleného jen slunečními paprsky. Přišli mniši a začali zpívat, nebo spíše modlit se skrze zpěv. Je velice těžké popsat dojem, který gregoriánský chorál vyvolává. Je to hudba úplně odlišná od té dnešní, ale velice krásná. Modlitba skončila a byla řada na nás. Postavili jsme se a začali zpívat. Nejdříve chorál Svatý Václave, potom postní píseň Caligaverunt oculli mei. Když jsme skončili, v kostele nastalo ticho. Krásné ticho.

Tak jsme zjistili, že koncert bez ovací (ty v klášteře nejsou namístě) může mít ještě lepší atmosféru než koncert s potleskem vestoje. A že i dvěma písněmi se dá svým způsobem psát historie.

 

 

 

Klášter Santo Domingo de Silos

Klášter Santo Domingo de Silos se nachází v provincii Burgos na severu Španělska, necelých 30 km od Lermy. Založen byl pravděpodobně v roce 929 a v této době se jmenoval San Sebastian. V polovině 11. století se stal opatem kláštera svatý Dominik de Silos a působil zde až do své smrti v roce 1073. Klášter od té doby nese jeho jméno. V roce 1835 byl klášter spolu s mnoha dalšími kláštery ve Španělsku zavřen. Až v roce 1880 dostali benediktini povolení zde znovu působit.

V minulosti bylo velice významné místní skriptorium a knihovna, ve které je dodnes uchováván například Misál de Silos, nejstarší známé dílo na papíře na celém křesťanském západě. Knihovna bohužel není přístupná veřejnosti.

V současnosti do kláštera přichází mnoho turistů i poutníků, a to hlavně kvůli krásné renesanční architektuře (kromě samotné budovy je k vidění i mnoho reliéfů a dřevořezeb) a kvůli gregoriánskému chorálu, který mniši zpívají každý den již od založení kláštera.

 

Dominika Krásenská

 

 

 

 

Gregoriánský chorál

Chorál je souhrnné označení pro jednohlasý zpěv katolické církve i církví protestantských. Název gregoriánský je spjat se jménem Řehoře Velikého, který byl v letech 590 – 604 papežem (Gregorius). Právě on nechal tehdy sebrat liturgické zpěvy. Tyto zpěvy byly uspořádány do zpěvníku – tzv. Řehořova antifonáře.

Při zpěvu chorálu se objevuje responsoriální a antifonátní způsob přednesu:

Responsoriální způsob znamená, že se střídá sbor a sólo.

Antifonátní způsob je založen na střídání dvou skupin zpěváků (dobře si jej můžeme představit např. při zpěvu písně Kdyby tady byla taková panenka).

Typické rysy gregoriánského chorálu:

a) jednohlasý zpěv

b) latinský text

c) bez doprovodu nástrojů

d) melodie jakoby volně plyne časem

e) rytmus je nepravidelný

Jedná se v podstatě o zpívanou modlitbu. Cílem gregoriánského chorálu je obrátit své posluchače k duchovním hodnotám. Myslím si, že při poslechu těchto zpěvů, určených do kostela, získá každý posluchač vnitřní klid.

Nejznámějším současným českým znalcem gregoriánského chorálu je Doc. PhDr. David Eben, PhD. Navíc také sám řídí mužský pěvecký sbor, který se zaměřuje na zpěv gregoriánského chorálu. Jedná se o těleso s názvem Schola Gregoriana Pragensis.

 

 

 

Benediktýnské opatství

C/Santo Domingo 1

Španělsko 09610 Santo Domingo de Silos (Burgos)

Telefon: 947390049. Fax: 947390033

e-mail: abadia@abadiadesilos.es

 

IES Valle del Arlanza

C/ El Parque, n°4

09340- LERMA                                                                              

Silos, 23. února 2015

 

Vážená paní ředitelko,

   jako opat kláštera v Silos odpovídám na Váš dopis z 9. února a oznamuji Vám, že komunita mnichů ze Silos nemá žádný problém s tím, aby nás studenti navštívili a zúčastnili se našich pobožností.

   Z oddělení pro turisty mne informovali, že už si zarezervovali návštěvu na 8. března. Předpokládám, že mají naplánované zúčastnit se poledních modliteb, jak jste mi napsala v dopise. Komunita má sice přesně stanovený časový rozvrh, ale připadá nám skvělé, že čeští studenti z Gymnázia Jihlava zazpívají ty 2 duchovní písně, které jste navrhla v dopise. Ale připomínám jim, že jsme v liturgickém období půstu, a proto musí být písně v souladu s tímto obdobím, které slavíme, tím chci říci, že není vhodné zpívat žádné aleluja.

   Jestliže dodrží plán zpívat tyto 2 duchovní písně, bylo by vhodné, aby nás upozornili, až si budou prohlížet křížovou chodbu, abychom jim mohli doporučit, na jaké místo v kostele je třeba se postavit, a také abychom to oznámili lidem, kteří se budou účastnit poledních modliteb.

   Srdečný pozdrav s přáním všeho dobrého celé vzdělávací organizaci.

 

                                                                                  Dom Lorenzo Maté Sadornil

                                                                                  opat kláštera v Silos

 

Přeložila: Kateřina Střechovská

 

bottom of page